Projekt Wolność w Garażu

Serdecznie zapraszamy na prezentację Projektu Wolność autorstwa Forina w Garażu.

wernisaż: 22 marca 2013
piątek, godz. 19.00
Galeria Garaż, ul Kasztelańska 24, Kraków

Forin (urodzony w Warszawie) artysta grafik, mieszkający i pracujący w Warszawie. Eksperymentuje z różnymi mediami. Tworzy instalacje, murale. Zajmuje się czynnie graffiti pod pseudonimem Forin od 1996 roku. Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP (dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni prof. Lecha Majewskiego 2011). Ma na swoim koncie prace publikowane w Polsce i za granicą oraz liczne projekty niezależne. W grafice projektowej specjalizuje się w unikalnym projektowaniu okładek cd i identyfikacji wizualnej.

Od Forina:

Projekt Wolność to moja druga po “63 dni z życia Warszawy” akcja społeczna. Nie wspiera ona żadnej frakcji politycznej i jest jedynie reakcją na to wszystko co mnie otacza. Została ona zrealizowana z moich prywatnych środków i ma charakter całkowicie charytatywny.

Projekt w wersji internetowej w głównej mierze opiera się na filmach z wypowiedziami moich znajomych. Dostępne są one do odtworzenia na stronie, a za ich nagranie odpowiada Bartek Maliszewski. Są wśród nich artyści, dziennikarze i zwykli ludzie z mojego pokolenia. Wszystkim im zadałem niby proste pytanie: Czym jest dla Ciebie wolność? Dlaczego takie pytanie?

Gdy zabierałem się za ten projekt myślałem, że wiem czym jest wolność. Wiedziałem co się za nią chowa, co nią jest. Jednak się pomyliłem. Pierwszy mój opis poszedł do śmietnika, ponieważ okazało się, że ograniczał wolność niektórym moim znajomym, a przecież chciałem dotknąć istoty. Podczas realizacji projektu okazało się, że to z pozoru proste pytanie stało się więzieniem dla jednych, dla innych smutną podróżą do tego co nieosiągalne. Projekt ten jest także pokłosiem różnych wydarzeń, które miały miejsce w 2011 roku. Zapalnikiem szeregu przemyśleń była dla mnie data 11.11.11 i wszystkie wydarzenia jej towarzyszące. Coś wtedy we mnie pękło – poczułem, że muszę coś zrobić.

Z czasem projekt, myślenie o nim na całe szczęście odłączyło się od polityki i wzbiło się na inny pułap. Pułap wolności nie rozumianej jako przyzwolenie na coś, ale wolności jako lewitowanie w bliżej nieokreślonej przestrzeni w której każdy z nas przyciąga do siebie odpowiednie słowa definiujące mu prywatną wolność. To samo pytanie skierowałem do wszystkich odwiedzających stronę, aby oni sami zadali sobie to jakże ważne pytanie: Czym dla mnie osobiście jest wolność, jak ją definiuję?

Projekt wystartował 12.11.2012, do tej pory serwis odwiedziło ponad 40.000 osób.Projekt nie jest wspierany przez żadne media, przemieszcza się między ludźmi drogą pantoflową. Działa do tej pory w totalnym offie. Drogą mailową otrzymałem ponad 100 wypowiedzi od nieznanych mi ludzi, które umieściłem na specjalnie dla tego stworzonej podstronie NASZA WOLNOŚĆ. Cały czas przychodzą nowe. Nie ograniczyłem pola ekspresji, dlatego na wyżej wymienionej stronie możemy zobaczyć teksty, zdjęcia, a nawet specjalnie na tę okazję stworzone utwory muzyczne. Dziś spotykamy się w Krakowie, zatem powiedzcie mi proszę: Czym jest dla Was wolność?

http://projektwolnosc.pl/
http://forin1.com/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz